V tomto článku si řekneme, co znamená pojem core, proč je dobré nevynechávat core trénink, a jak nám může hluboký stabilizační systém pomoci.
CO JE CORE?
Hluboký stabilizační systém, core nebo chcete-li střed těla je skupina svalů v oblasti kyčlí, beder, pánve a břicha, které pomáhají držet tělo ve vzpřímené poloze, pomáhají udržovat rovnováhu, zlepšují celkovou sílu, vytrvalost a působí jako prevence proti zranění zad, kyčlí nebo například kolenou. Slovo core znamená v překladu jádro a zahrnuje celkem 29 svalů!
DÝCHÁNÍ JE ZÁKLAD
Už když jste začínali s posilováním, určitě jste se jako první museli naučit správně dýchat. Pro efektivní procvičení středu těla platí pravidlo správného dýchání dvojnásob. Dýchací cvičení se nejlépe provádí vleže na zádech. Musíte se naučit pracovat se svým dechem a nejlépe uděláte, pokud tuto schopnost přenesete i do běžného života.
JAK PROCVIČIT CORE?
Při core tréninku se využívá dynamických i statických pohybů, většinou za působení gravitace. Dnes už snad v každém fitcentru najdete mnoho pomůcek k procvičení středu těla od závěsného systému TRX, bosu, gymnastických míčů až po různé balanční podložky.
KOMPLEXNÍ CVIKY
Pokud usilujete o zvýšení vašeho maximálního výkonu na dřep, mrtvý tah, pushpress a jiné komplexní cviky a nemůžete se dostat k vyšší váze, nejspíše za to může špatné provedení způsobené oslabeným středem těla. I zde je velmi důležitý, protože u vícekloubových komplexních cviků je střed těla úplným základem. Je tedy jasné, že core posílíte i těžkými komplexními cviky.
OSLABENÝ STŘED TĚLA
Do tématu těžkých komplexních cviků a středu těla vstupuje další podstatná věc, a to používání opasku. Pokud usilujete o maximální sílu svého těla, je vhodné postupně omezovat používání opasku, protože pokud s touto pomůckou cvičíte často, může se lehce stát, že vaše svaly středu těla začnou slábnout. Samozřejmě použití opasku u vysokých zátěží může být prevencí proti kýle a jiným zraněním.
Pozor, nepleťte si core trénink s procvičováním břišních svalů. Jak jsme si již řekli, oblast core zahrnuje více svalů, na rozdíl od procvičování břicha, které probíhá velmi podobně, ale většinou jej provádíme izolovaně. Procvičit střed těla můžete i doma, zde je pár tipů, jak na to:
Text: Adam Palovčík
Foto: Jakub Homolka