O tom, kdy přesně první sauny vznikly, se dodnes spekuluje. Podle nalezišť by mohla historie saunování spadat až do doby kamenné. Nicméně se obrazu dnešní sauny nejvíce přiblížily první sauny ve Finsku. Měly podobu menší místnosti obložené dřevem. Dřevo má nejen dobré izolační vlastnosti, ale působí velmi příjemně na psychiku a relaxaci.
To samozřejmě potvrzuje také moderní aromaterapie. Ve Finsku, ale také v ostatních státech Skandinávie má doma téměř každý domácí saunu. Česká republika zatím otálí, ale je to jen otázkou času, než si doma začneme budovat vlastní lázně. Cena se pohybuje od 85 tisíc do 180 tisíc, v závislosti na typu dřeva, výkonu a rozměrech.
Teplo sauny, které se pohybuje u suché sauny okolo 100°C hloubkově prohřívá pokožku, podkoží a hlavně svaly. Ať už máte tedy svaly fyzicky nebo psychicky namožené hlavně krk, šíji a záda, můžete se dočkat velké úlevy v podobě prokrvení v těchto krajinách. Zvýšený krevní průtok dodá svalům kyslík a živiny a odplaví odpadní látky např. laktát, který stojí za bolestmi svalů. Toto prokrvení tedy vyživuje a regeneruje poškozenou tkáň. Tento efekt lze zvýšit například třením kůže žínkami nebo různými válečky. Dochází tím k vyhlazení a vypnutí pokožky, a také se redukuje celulitida. Sauna není vhodná pro lidi, co trpí na nemocné srdce a cévy. Mohlo by dojít ke kolapsu a smrti. Pro tyto pacienty jsou vhodné infrasauny, ve kterých nedochází k přehřátí celého organismu. Toto infračervené záření proniká pouze 4 cm do hloubky a zasahuje hlavně svaly.
Průběh celého procesu saunování začíná tedy svlečením veškerého oblečení i plavek. Jedině tak dojde ke stejnému prohřátí. Navíc se spekuluje, že při vyšších teplotách mohou plavky vyplavovat toxické látky. Poté jdete na zhruba 15 minut do sauny. U nás se vyskytují dva druhy, suchá a párová. Suchá sauna má teplotu 100°C a párová sauna nemá tak vysokou teplotu, ale za to 100% vlhkost. Po uplynutí této doby se jdete zchladit do ledového bazénku nebo pod studenou sprchu. Pro tělo je tato fáze velmi důležitá, teprve po ní dojde k dlouhodobějšímu prohřátí. Po zchlazení jdete odpočívat do odpočívárny nebo si někde lehnout a zklidnit tělo. Tyto tři fáze můžete několikrát opakovat, ale začněte s kratšími úseky a postupně přidávejte minuty.