Představuji vám svůj aktuální jídelníček a celkový pohled na stravování. Drtivá většina lidí, kteří cvičí prvních pár měsíců a posléze zjistí, že vše není jen o tréninku, začne hledat na internetu, co jíst, jak jíst a kolik toho jíst. Problém je ale v tom, že dnes je na internetu tolik informací, že některé se vylučují, a tak nakonec lidem nezbude nic jiného, než zkoušet, jaký typ stravování jim „sedne“.
Stejně jako v tréninku, zkoušejte nové věci
A totéž radím i vám. Zkoušejte. Nedržte se jednoho typu jídelníčku a jedné metody stravování jen proto, že takhle jí váš kamarád nebo váš oblíbený kulturista.
Víc hlav, víc vědomostí
Na začátek je dobré se poradit s někým, kdo si již prošel mnoha typy stravování, mnoha dietami, zkrátka s někým, kdo má se stravou velké zkušenosti a sám se nebojí zkoušet a poznávat nové metody. Najdou se tací, kteří radši budou hledat sami a zkoušet metodou pokus/omyl, což samozřejmě není špatně, ale je to dost velká ztráta času oproti tomu, než aby za někým zašli a vše prokonzultovali.
Jen váha nestačí
Doporučuji nechat si provést měření svalové hmoty, tělesného tuku a také měřit si obvod pasu, hrudníku a dalších partií, protože k tomu, abyste věděli, jestli vám jídelníček pasuje, potřebujete mít hmatatelné důkazy. Dobrým způsobem je i kontrola formy v zrcadle, ale někteří lidé nedokážou být objektivní a nechtějí si přiznat, že jdou špatnou cestou.
KetoDieta mi moc nesedla
Jako snad každý, kdo chce přibrat, jsem začal jíst rýži po kilech. Skončilo to tím, že jsem přibral asi 20kg, z toho tak 2kg svalové hmoty, zbytek byl tuk a voda. Musel jsem na to tedy jinak.Začal jsem držet dietu - zkusil sacharidové vlny a z těch jsem přešel na ketodietu. Pro ty, kteří neznají pojem ketodieta, zjednodušeně - jedná se o dietu založenou na bílkovinách a tucích, převážně zdravých. Sacharidy jsou velmi přísně vyloučeny a povolena je pouze zelená zelenina. Pokud chcete zhubnout rychle, zkusit jí můžete :-) . Mně osobně ketodieta moc neseděla, tréninky mě bez sacharidů nebavily, byl jsem většinou v hlubokém kalorickém deficitu a ve výsledku jsem se nikam neposunul. Musel jsem tehdy překousnout své přesvědčení, že sacharidy jsou špatné, a že je nepotřebuji a vrátil jsem se k jídelníčku, ve kterém sacharidy jsou.
To je přesně to, co se vám snažím říct. Prostě jsem zkoušel, na co bude moje tělo reagovat nejlépe. Než začnete tvrdit, že sacharidy (pro někoho cukry, bez ohledu na GI…) jsou špatné, nejprve si vše zkuste.
Můj aktuální jídelníček
Tvoří 240 gramů bílkovin, do kterých počítám i ty z rostlinných zdrojů a z doplňků. Tuky držím na 60 gramech, převážně ze zdrojů s nenasycenými mastnými kyselinami. A co sacharidy? V tréninkové dny jsem si nastavil 250g sacharidů, z toho asi 50g rychlých (cukrů), které zařazuji ráno a po tréninku.
Trénuji stylem 3 + 1, a protože se snažím mít tvrdý a vyčerpávající trénink, za odměnu si dopřeji v každém dnu volna 400g sacharidů, v drtivé většině komplexních. Dělám to pro to, abych doplnil zásoby glykogenu a další dny mohl odtrénovat ještě tvrději. A dá se říci, že se jedná o určitý druh sacharidových vln.
Konkrétní příklad jídel:
Ihned po probuzení: 10g BCAA + glutamin, 5g kreatin
1. jídlo - 50g ovesných vloček + 25g 100% Whey protein (pistácie a malina je s vločkami TOP)
2. jídlo - 100g žitný chléb + 150g Cottage sýr
3. jídlo - 100g kuřecí prsa + 100g brambory
4. jídlo a 5. jídlo jsou stejné jako 3.
Před tréninkem: 10g BCAA + glutamin, 5g kreatin, 15g InferNO
Během tréninku: 10g BCAA
6. "jídlo" - Po tréninku 30g 100% Whey protein + 50g sacharidový nápoj, 5g kreatin
7. jídlo - 100g hovězí zadní + 40g rýže Basmati
8. jídlo je stejné jako 7.
9. jídlo - 250g tvaroh + 30g vlašské ořechy
Před spaním: 5g arginin
Jím hodně často, ale malé porce
Možná se divíte, proč jím tolik jídel denně. Když se ale podíváte podrobněji, uvidíte, že mám opravdu malé porce, které jím přibližně co hodinu a půl, abych držel neustále metabolismus ve vysokých obrátkách a hladinu insulinu na stejné úrovni. Neříkám, že je to něco, z čeho z vás najednou budou kulturisté, ale mně tento typ stravování vyhovuje. Samozřejmě i přes to pořád zkouším jiné metody a způsoby, jak jíst, aby „to rostlo“.
Autor: Adam Palovčík