Vejce, Vejce Vejce.... Po masu druhý nejčastější zdroj bílkovin kulturistů.
Vejce patří mezi plnohodnotné živočišné bílkoviny. Obsah sacharidů je mizivý. Tuků obsahuje až 10%, má velké množství esenciálních mastných kyselin, z lipidů obsahuje i HDL ("vhodný") a LDL ("NEvhodný") cholesterol. Z tuků má převážně i fosfolipidy, které mají emulgační schopnosti, ta se nejvíce využívá ve výrobě majonéz.
Nejvýznamnější vlastnosti:
- Dále obsahuje i vitamíny jako je B-komplex, vitamíny rozpustné v tucích A, D, E, K. Z minerálů jsou esenciální látky jako je železo, vápník, draslík a hořčík.
- Mizivý obsah sacharidů ( vhodné do diet)
- Patři mezi nejideálnější potravinu díky jejímu poměru vyvážených esenciálních aminokyselin. V bílku je to hlavně ovoalbumin, lysozym, ovomucin. V žloutku z velké části je zastoupený vitelin, cystein, isoleucin.
- I skořápka má významné látky jako jsou uhličitany a fosforečnany. Nějaké recepty mají skořápku jako další ingredienci.
- Jejich účel je významný. Jeden z účelů je emulgační schopnost, dále nám zjemňuje těsto, spojuje danou směs, sníh nám zlehčí a zkřehčí těsto, má i kypřicí schopnost.
- Dá se použít slepičí, křepelčí nebo pštrosí vejce.
- Dělí se podle velikosti. Máme velikost S (do 53g), M (53-63g), L (63-73g) a XL (nad 73g). Dle stáří na A (výběrový), B (čerstvá) a C (chladírenská nebo průmyslová).
- V dnešní době jsou vejce hodně zastoupená. Má velký význam v kuchyni, proto se s nimi kdekoliv setkáte.
Vajíčka můžeme připravovat různými způsoby.
- Natvrdo
- Míchaná
- Omeleta
Samozřejmě vajíčka se využívají i v běžném vaření, zapékáním atd...
Vejce v doplňcích stravy.
Vejce