Přinášíme vám sérii několika článků o vitamínech. Dozvíte se, co to vlastně vitamíny jsou, proč je dobré si příjem vitamínů hlídat, nebo v čem mohou pomoci při budování svalové hmoty nebo redukci tuku. Mnoho lidí zanedbává příjem vitamínů, takže si také povíme, co může nastat při nedostatku těchto mikronutrientů.
Obecné informace o vitamínech
Pravděpodobně jste se již setkali s pojmem makronutrienty, neboli makroživiny. Do této skupiny patří bílkoviny, sacharidy a tuky. O těch se můžete něco více dozvědět zde: Info o stravě. Já jsem se ale v úvodu zmínil o mikronutrientech. Sem patří minerály a právě vitamíny. Základní rozdíl mezi těmito skupinami je, že makronutrienty (B, S, T) jsou zdrojem energie, zatímco vitamíny a minerály ne. Jsou ale velmi důležité pro to, aby byly právě ty zdroje energie lépe a správně využity. Člověk nedokáže vitamíny syntetizovat, to znamená, že si je nedokáže sám vyrobit. Je tedy potřeba je doplnit z pestré stravy a zejména z doplňků.
Vitaminy se dělí na dvě základní skupiny:
Rozpustné ve vodě – tzv. hydrofilní (C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H)
Rozpustné v tucích – tzv. lipofilní (A, D, E, K)
Pozitivní vlastnosti vitamínů
Vitamíny mají samozřejmě plno dalších kladných vlastností, díky kterým náš organismus může naplno „šlapat“, není nadsázkou, že jsou dokonce pro život nezbytné! Mezi ty kladné vlastnosti patří hlavně zlepšení imunity, dále zlepšují srážlivost krve a působí také jako katalyzátory biochemických reakcí, to znamená, že pomáhají urychlovat různé procesy v těle a to nám může pomoct k lepší regeneraci a zotavení po zátěži, lepšímu využití přijatých makroživin a podobně.
Co může nastat při špatném příjmu vitamínů?
Pořád vám nedochází, jak důležitý je příjem vitamínů? Při nedostatku určitých vitamínů můžou nastat vážné nemoci, poruchy imunity a celkově špatný chod organismu. Mezi nemoci spojené s hypovitaminózou (lehčí forma nedostatku vit.) nebo dokonce avitaminózou (úplný nedostatek) patří zejména onemocnění kůže, různé anémie, kurděje, anorexie, nevolnost, celková slabost a únava, vnitřní krvácení a dokonce smrt. To ale neznamená, abyste to s příjmem vitamínů přeháněli. V tomto případě může naopak nastat hypervitaminóza, což je nadbytek vitamínů v těle. Tento stav je rovněž nežádoucí, v lepším případě nadbytečné množství vyloučíte močí (zejména u vitamínů rozpustných ve vodě), v tom horším vás postihnou nevolnosti, průjem, zvracení, porucha orientace nebo špatná funkce jater.
Odkud vitamíny čerpat?
Bylo by moc hezké přijmout všechny vitamíny v dostatečném množství pouze ze stravy, nicméně to se nepovede jen tak každému, spíše nikomu. Museli byste sníst kila a kila ovoce a zeleniny, samozřejmě z velmi pestrých zdrojů, což by nebylo prospěšné vašemu trávicímu ústrojí. Proto je tedy vhodné vitamíny dodávat tělu v podobě doplňků stravy. Nejlepší čas, kdy tyto doplňky stravy zařadit, je ihned po ránu. V případě lipofilních vitamínů je vhodné na snídani mít jídlo bohaté na zdravé tuky (vejce, různé oříšky, arašídové máslo…). Další vhodná doba pro suplementaci vitamíny je po tréninku, kdy je tělo oslabené. Zde už stačí doplnit jen vybrané vitamíny, na rozdíl od rána, kdy je vhodné přijmout celý komplex vitamínů, nejlépe multivitamín.
Některé vitamíny je možno tělu dodat i jiným způsobem, než ze stravy. Je tomu tak například u vitaminu D, který zvýšíte, pokud se budete často pohybovat na sluníčku, protože ten se tvoří při působení UV záření.
Příjem vitamínů je o mnoho menší, než v případě příjmu makronutrientů. Jedná se o množství v řádech mikrogramů, až gramů.
To by pro vás na úvod stačilo. V příštích dílech se můžete těšit na rozdělení lipofilních a hydrofilních vitamínů a jejich konkrétní popis. Také se dozvíte něco o látkách, které mají podobnou stavbu a vlastnosti jako vitamíny a jak mohou být prospěšné, pokud se chystáte nabírat svalovou hmotu nebo redukovat tělesný tuk.
HLEDÁTE DALŠÍ DŮLEŽITÉ VITAMÍNY?
Autor: Adam Palovčík