Isotonický a hypotonický nápoj zajistí kvalitní rehydrataci organismu během jakékoli fyzické aktivity. Může to být silový i vytrvalostní sport. Oproti obyčejné vodě mají tu výhodu, že doplňují energii, vitamíny a minerály, které tělo ztrácí během fyzického výkonu.

Energie je doplňována pomocí rychlých sacharidů. Skladbu vitamínů a minerálů má každý výrobce lehce odlišnou, rozhodně ty základní jsou obsaženy ve všech. Díky obsahu všech důležitých vitamínů a minerálů potlačují křečové obtíže.

Rozdíl mezi isotonickým, hypotonickým a hypertonickým nápojem je jen v jeho osmolalitě. Jednoduše mají jinou koncentraci minerálních iontů, vitamínů a energie na jednotku tekutiny.

Příjem i výdej minerálních iontů by měl být v rovnováze. Zde si uvedeme, jaké jsou mezi isotonickými, hypotonickými a hypertonickými nápoji rozdíly a kdy je vhodné je použít.

 

Isotonický nápoj

Isotonický nápoj má osmolalitu stejnou jako tělesné tekutiny. Mnozí by řekli, že jsou vhodné pro celodenní užívání. Ale ono tomu tak není. Protože se při příjmu musí počítat i se šťávami z potravin (ovoce, zelenina i maso), které mají osmolalitu vysokou a tím pádem zvedají průměr.

Isotonický nápoj se hodí při intenzivním tréninku, který nepřesahuje 60 minut. Jako je trénink v posilovně, squash nebo spinning. Při vyšší míře užívání by mohl zapříčinit to, že tělo v sobě bude mít větší množství minerálů než je potřeba. Člověk by se cítil unavený a jeho výkon by klesl.

 

Hypotonický nápoj

Míra osmolality hypotonického nápoje je nižší něž tělesných tekutin. Hodí se při jakékoliv tělesné aktivitě. Zejména při delší než 60 minut. Může se užívat i během dne například v práci.

 

Hypertonický nápoj

Hypertonické nápoje mají osmolalitu vyšší než tělesné tekutiny. Pro sport jsou nevhodné. Vhodné jsou jen ve výjimečných případech. Například při nedostatku minerálů a vitamínů v těle. Nebo při nutnosti rychlého doplnění energie. Příklad hypertonického nápoje je například džus.

Doplnění

Výrobci prodávají jak nápoje namíchané, tak i koncentráty v podobě prášku nebo tekutiny. Ty si pak můžete naředit, v poměru jakém právě potřebujete.