Na rozdíl od cvičení v posilovně, kde jsou cviky zaměřeny na konkrétní svalové skupiny. V CrossFitu jde o cviky, které posilují celkovou fyzickou zdatnost. CrossFit může trénovat úplně každý, protože je to variabilní způsob cvičení a může se tak přizpůsobit každému podle potřeb. Pravidelným tréninkem CrossFitu se tělo nejen zpevňuje, ale hlavně se zvyšuje jeho kondice. Cvičit se dá prakticky kdekoliv například v parku, protože nepotřebujete žádné posilovací stroje a základem jsou cviky s vlastní vahou. V CrossFitových tělocvičnách nenajdete zrcadla, není to proto, abyste si tam zvětšovali svoje ego, ale proto, abyste měřili časy a porovnávali je.

 

 

Historie

 

CrossFit je poměrně mladý styl tréninku. Pochází z USA, kde byl založen v roce 1995 gymnastou Gregem Glassmanem a jeho partnerkou. První CrossFit tělocvičnu otevřel Glassman v Americkém Santa Cruz. Tam měl na starosti policii Santa Cruz, která si ho najala jako kondičního trenéra. Ze začátku nebyl nárůst Crossfitových tělocvičen nijak veliký. V roce 2005 bylo evidováno pouze 18 registrovaných CrossFit tělocvičen, dnes už jich je více než 3 400. V České republice napočítáme CrossFitová centra na prstech jedné ruky, jsou tu totiž jen dvě. Konají se také světové hry CrossFitu každoročně od roku 2007. CrossFitové programy jsou dnes využívány u hasičů, policie, vojenských jednotek, ale stal se i součástí tréninku bojových sportů.

 

Průběh tréninku

 

Na cvičení si nezapomeňte sportovní oblečení, obuv, ručník a pití. Trénink může probíhat mnoha způsoby, záleží na mnoha faktorech například na vaší zdatnosti a vašich cílů, které chcete dosáhnout. Cviků je nevyčerpatelné množství, záleží jen na kreativitě trenéra. Je to intenzivní a namáhaví trénink, takže se cvičí max. 30 minut. Cvičí se v několika lidech (pro větší motivaci), před začátkem vám trenér sestaví tzv. workout (výběr a pořadí cviků) a připraví stanoviště. V CrossFitu se vše provádí prakticky bez přestávky a měří se časy, které se pak porovnávají. V tělocvičně bývá často tabule, kam se zapisují časy všech cvičících a porovnávají se. A teď už k samotnému tréninku. Rozcvička se skládá s kliků, dřepů, výpadů, shybů, sed-lehů a kliků na bradlech, abyste prohřáli svaly a připravili se na trénink. Provádí se 4 sérií v kuse, tak abyste zvládli co nejrychleji odcvičit všechny série se stejným počtem opakování.

Hlavní část a v podstatě celý trénink vypadá pokaždé naprosto jinak.

 

Například to může být nějak takto:

- Mrtvý tah 10 opakování po 4 sériích

- Kliky 15 opakování po 4 sériích

- Angličák 20 opakování  po 4 sériích

(jede se takzvaně kruhový trénink. Tzn.: 1 série Mrtvý tah, poté 1 série kliky, poté 1 série angličáky. Po skončení kolečka se jede bez přestávky od začátku, tedy od Mrtvého tahu...)

 

Základ je aby se trénink vešel do 30 minut, cviky si rozdělte tak, aby jste během týdne procvičili těle rovnoměrně.