Thajský box, jinak řečeno Muay Thai nebo jen thaibox, je plnokontaktní a velmi tvrdý bojový sport. Je označován také jako umění osmi končetin – pěstí, loktů, kolen a nohou. Jeho kořeny sahají až do 14. století, kde se v thajském království využíval jako zábava na královském dvoře nebo k výcviku vojáků. Z moderních bojových sportů je považován za jeden z nejúčinnějších. V minulosti probíhaly na stadionech zápasy, ve kterých se proti sobě postavili bojovníci Muay Thay, taek-wondo, aikido, boxu, karate a dalších stylů. Ve všech případech dominoval právě thajský box.
Muay Thai během posledních desetiletí zaznamenal obrovskou popularitu a rozšířil se do celého světa. Vynikající bojovníky tak najdeme nejen v domovině tohoto sportu, ale i Americe, Holandsku a dalších zemích. I v Čechách najdeme v každém větším městě minimálně jednu výcvikovou školu Muay Thai. Do této školy se může přihlásit prakticky každý, ženy nevyjímaje. Nemusíte se ničeho bát, začíná se vždy od úplných začátků. Oproti Thajským bojovým táborům se v těchto školách Muay Thai bere spíše jako zábava a odreagování. Samozřejmě myšleno jen na amatérské úrovni.
Ti nejlepší zápasníci evropských a amerických zemí si často jezdí zdokonalovat své schopnosti právě do thajských tréninkových kempů, aby získali zkušenosti od tradičních mistrů Muay Thai.
Znaky thajského boxu
Bojovníci nosí pouze rukavice, chrániče zubů a suspenzory. Povoleny jsou nejen údery na většinu částí těla, ale i strhy. Údery loktem a kolenem mohou být značně bolestivé, proto vznikla i amatérská verze sportu, v níž se nosí helmy a chrániče nohou, popřípadě hrudníku.
Trénink
Běžný trénink v tuzemských tělocvičnách trvá zhruba hodinu a půl. Zahajuje ho úvodní rozcvička a strečink, za kterými následuje nácvik jednotlivých technik – stínování před zrcadlem, údery do boxovacího pytle a nebo boj s partnerem neboli sparingem. Nejdůležitější součástí tréninku jsou sparingy. Ty se provádí za různých podmínek, např. se mění počet a délka kol, povolené údery a jiné atributy. Na konci tréninku zápasníci skáčou přes švihadlo nebo hází medicinbalem. Po závěrečné zátěži je na řadě důkladný strečink.
Zápas
Hlavním záměrem je překonat sám sebe a především svůj strach. Bojovníci si před a po zápase podají ruce a odchází jako respektovaní soupeři. Před samotným střetnutím vykonají tradiční rituál vai-kru, který je kombinací pomalého tance a modlitby a má vyhánět zlé duchy a uctít tým bojovníka.
Rozlišení zápasníků
Aby se střetli přibližně stejně dobří zápasníci s podobnou silou úderu, jsou zavedeny věkové, váhové a někdy i výkonnostní kategorie. V nejnáročnější třídě (A) se zápasí po pěti kolech s dvouminutovou pauzou. Na zápase musí být přítomni lékaři a další odpovědné osoby.
Váhové kategorie
• Bantamweight - 53,52 kg = - 118 lbs.
• Juniorfeatherweight - 55,34 kg = - 122 lbs.
• Featherweight - 57,15 kg = - 126 lbs.
• Lightweight - 61,23 kg = - 135 lbs.
• Juniorwelterweight - 63,50 kg = - 140 lbs.
• Welterweight - 66,68 kg = - 147 lbs.
• Juniormiddleweight - 69,85 kg = - 151 lbs.
• Middleweight - 72,57 kg = - 160 lb
• Supermiddleweight - 76,20 kg = - 168 lbs.
• Lightheavyweight - 79,38 kg = - 175 lbs.
• Superlightheavyweight - 82,55 kg = - 182 lbs.
• Juniorheavyweight - 86,18 kg = - 190 lbs.
• Heavyweight + 86,18 kg = + 190 lbs.
Významní čeští bojovníci
Mezi naše nejúspěšnější zápasníky v thajském boxu patří Ondřej „Spejbl“ Hutník a Jiří Žák. Oba jsou několikanásobnými absolutními mistry ČR a s úspěchem se zúčastňují zahraničních turnajů a soutěží.