Každý už slyšel o pojmu sportovní doplňky. Co si pod ním můžeme představit? Jedná se o volně prodejné produkty, které nejsou brány jako nelegální látky a přesto se v nich skrývá velice vysoký potencionál účinnost.

 

Každý sportovní doplněk je našim pomocníkem, který nám zajistí rychlejší pokroky v tělocvičně, ať už chceme zhubnout nebo přibrat. Stejně jako v každém jiném odvětví obchodu, je na trhu nepřeberné množství firem, které se snaží vyrobit buď co nejkvalitnější produkt, nebo co nejlevnější. Avšak jsou i výrobky které jsou výjimečné svou kvalitou a to za velmi pěknou cenu. Přesně takové výrobky se budeme snažit najít a doporučit vám je na našem webu.

Dělení

Sportovní doplňky stravy dělíme na 4 základní kategorie jednoduše podle toho, co od nich očekáváme. Pro: 1) nabírání svalové hmoty 2) redukci podkožního tuku 3) Stimulaci a soustředěnost při cvičení 4) doplnění vitamínů a minerálů, ochranu kloubů a další.

 

1) Sportovní doplňky stravy pro nabírání – Číslem jedna mezi doplňky vůbec jsou izoláty různých proteinů, které zajišťují příjem velmi kvalitních bílkovin a to velmi jednoduchou cestou, stačí jen rozmíchat prášek ve sklenici s vodou a vypít. Na trhu je více druhů těchto proteinů, liší se dobou za kterou protein můžete strávit. Například kasein se tráví déle a tak je vhodný zejména na noc. Jedna dávka vám může velmi rychle zajistit 30g proteinů.

Další prostředek pro nabírání svalové hmoty jsou aminokyseliny v tabletové formě. Můžou být komplexní s širokým spektrem aminokyselin, nebo konkrétně zaměřené. Například s obsahem esenciálních aminokyselin nebo tzv. BCAA v kterých jsou zastoupeny 3 aminokyseliny nejvíce podporující růst svalů (valin, leucin, izoleucin). Dále jednotlivé aminokyseliny např.: Arginin, Glutamin, Leucin, Ornithin, Citrulline, atd.

Asi jeden z nejznámějších a také velmi účinných doplňků je kreatin. Kreatin je organická kyselina, která se stará o zásobování svalů živinami a energií, zvyšuje jejich sílu a objem, protože váže na svaly vodu. V potravě ho najdeme především v masu.

Předposledním sportovním doplňkem jsou sacharidové směsi, většinou nazývané Gainery. Gainer slouží zejména k rychlému a jednoduchému doplnění sacharidů po tréninku, ale může se s mírou použít i jako svačina během dne.

Poslední sportovní doplněk stravy, který stojí za zmínku je před-tréninková N.O. směs. Základní složkou všech N.O. produktů jsou různé formy Argininu. Hlavním smyslem N.O. produktů je větší a déle trvající napumpování svalů při tréninků. To je zapříčiněno roztažením cév, což působí lepší zásobování svalů krví. Nočka užívaná společně s kreatinem, zvyšují účinnost obou těchto produktů.

 

2) Sportovní doplňky stravy pro redukci tuku – Nejznámějším a nejpoužívanějším doplňkem stravy pro redukci tuku je bezesporu L-Carnitin. L-Carnitin urychluje přeměnu tuků v energii, kterou můžete ihned využít. Což znamená, že máte více síly a energie při tréninku a rychleji pálíte tuky, neboli hubnete. L-Carnitin je k dostání v tabletách a tekuté formě.

Synephrine je dalším neméně účinným prostředkem pro hubnutí, má shodné účinky jako L-Carnitin.

Posledním přípravkem, který si zde zmíníme, je kofein. Kofein je alkaloid, obsažený v kávě Povzbuzuje nervovou soustavu, stimuluje organismus, udržuje koncentraci a urychluje pálení tuků. Všechny tyto vlastnosti vám napomůžou ke kvalitnějším výkonům a rychlejšímu pálení tuků při tréninku.

Firmy tyto suroviny různě míchají a snaží se vytvořit co nejefektivnější kombinaci, která zajistí co nejlepší výsledky.

 

3) Sportovní doplňky stravy jako stimulanty – Jsou přípravky, které zvyšují soustředěnost a povzbuzují organismus k vyšším fyzickým výkonům při tréninku. Patří sem již víše zmiňovaný kofein, dále například taurin, guarana a jiné alkaloidy.

 

4) Za ostatní doplňky stravy beru – všechny vitamíny, minerály, doplňky chránící klouby jako např. kolagen a podobně.

 

Další užitečné info o doplňcích stravy:

 

 

 
 
Spolupracujeme
------
Závodníci
- Michal Trykar
- Michal Klečka
- Michal Kotalík
- Sandra Šlajchová
- A další...
------
Akreditace
- EVLS 2012
- EVLS 2013
- EVLS 2014
- Mr. Olympia Am.
------
SKFČR
- Pořádali jsme:
- Mistrovství Čech 2013
- Mistrovství Čech 2014
- Mistrovství ČR 2015
------

Chceš se přidat?

Hledáme tyto partnery:

- Závodník
- Fitness Centrum
- Fitness Trenér
- Fitness Bloger
- Fitness závody
- Redaktor